• Fritz Radovani: Hapni dosjet! (8)

  Me 3 Kallnduer 1948...Procesverbal gjykimi, Trupi gjykues i përbërë nga: Kryetar Kap. II Përtef Alizoti; Anëtarë N/toger Anastas Koroveshi, N/toger Xhemal Bejtja dhe ndihmës prokurori ushtarak i zonës së Shkodres, Toger Zurdi Shehu... Vendosi...
 • Sabile Keçmezi-Basha: Riokupimi i Kosovës, më 1945

  Pas ripushtimit dhe aneksimit të Kosovës më 1945, dhe pas ngritjes së murit më makabër të ndarjes ndërmjet Shqipërisë dhe shqiptarëve, çështja e Kosovës dhe e trevave tjera që ngelën nën ish-Jugosllavi edhe më tutje do ...
 • Frank Shkreli: Lindja e Mesme, jashtë kontrollit

  Kështu e cilësoi gjëndjen e krijuar kohët e fundit në Lindjen e Mesme, ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara në  Shqipëri, James Jeffrey gjatë një interviste me rrjetin e televizionit amrikan, Fox.  Z. Jeffrey ka shërbyer si ambassador i Amerikës në Tiranë nga viti 2002-2004...
 • Vladimir Muça: “Përtej heshtjes” që s'duhet të heshtim

  Jam i nderuar që i jam kushtuar në mënyrë modeste një pjese të veprave të romancierit ekselent Skënder Drini, dhe që marr pjesë në promovimin e veprës “Përtej heshtjes” të studiuesit, përkthyesit, shkrimtarit Sadedin Limanit mbi jetën dhe veprën e shkrimtarin të madh në prozën ...
 • Ndue Lazri: Në bukuritë e kryeqytetit të veriut

  Kur po afrohej 30-vjetori i martesës me bashkëshorten time, Zhanin, po mendoja për ndonjë surprizë të veçantë. U kujtova që në vitet e rinisë sonë të dy ishim të dashuruar me letërsinë, artin e kulturën ruse. Tek lexonim kujtimet ...
 • Albert Vataj: Gratë për dashurinë, meshkujt për seksin

  Hulumtimet shkencore tregojnë se ekzistojnë dallime të rëndësishme në mes meshkujve dhe grave jo vetëm në fuqinë fizike por edhe në funksionet e shumta psikike dhe neuropsikiatrike, siç janë perceptimi, njohja dhe afektiviteti...
 • Bedri Tahiri: Luftëtari i orëve të para në Artakoll

  Me rastin e 16 vjetorit të vrasjes së Komandant Jashar Jasharit, dhe të 13-të dëshmorëve të tjerë të rënë në Betejën e Shishmanit të Gjakovës, në Fakultetin Filozofik në Prishtinë, është organizuar një Akademi Përkujtimore...
 • Francë, rrëzohet avioni me 148 persona

  Një avion gjerman tip Airbus 320 me 148 persona në bord, 142 pasagjerë, dhe 6 personel, është rrëzuar në alpet franceze. (Ne foto: Tipi i avionit që eshtë rrëzuar) Avioni,  i degës low cost të Lufthansas, Germanwings,  ishte nisur nga Barcelona rreth orës 10:00 dhe po drejtohej në Duseldorf...
 • Gjon Neçaj: Albani, Kampion i mundjes

  Alban Neçaj ka lindur më 02.06.1991 në Peraj të krahinës së Nikaj Merturit , në Tropojë, por është rritur në Lezhë, pasi nga vendlindja, prindërit e tij u larguan për një jetë më të mire, kur Albani ishte ...