E diele, 24.03.2019, 07:45 PM (GMT)

Pëllumb Gorica: Fryma pagane e Ditës së Verës

Sylejman Morina: Bisedë me akademikun kroat me origjinë arbneshe Hrvoje Mazijen

Përkujtohet në Fier kontributi i Thoma Binjakut 'Mësues i Merituar'

Entela Binjaku: Gratë në institucionet vendimarrëse - realitet apo...?!

Vangjush Saro: Kinemaja shqiptare në një stad të ri

Rexhep Shahu: Kohë e keqe për lirinë, Havzi...

Entela Binjaku: Ndal bullizmit - pro sjelljeve miqësore!

Sylejman Morina: Arbneshja nga Shibeniku dr.sc. Bruna Petani profesoreshë në Universitetin e Zarës

Hazir Mehmeti: Austria e ndihmoi shkollimin, shkencën, kulturën dhe pavarësinë e shqiptarëve

Anton Kodrari: Shkodrani i harruem që shkroi një faqe të lumnueshme në librin e Radio Vatikanit

Gani Mehmetaj: Betimi i kalorësve

- Betohem se do të mbroj atmen me gjak e me nder. Betohem se do të luftoj armikun deri në vdekje. Nderi i kalorësve është nderi im! Turpi më mbuloftë në shtatë breza po e shkela këtë betim! - dilte nga gurmazi i qindra kalorësve formula magjike e vjetër sa vetë rendi i kalorësve dardanë. Jehona e zërit ushtonte tutje në luginë. Rrinim të...
Gani Mehmetaj: Kalorësi i Jerinës Teorema e Skënder Kapitit Frank Shkreli: 70 më parë ndërroi jetë nën tortura - bariu i katolikëve dhe engjëlli i myslimanëve Adil Fetahu: Karaxhiqit - burg i përjetshëm Frank Shkreli: 20 vjetori i sulmit të Nato-s kundër Serbisë

Faruk Tasholli: Me 'zotin e veshur me të bardha' Vebi Xhemaili: Roli i gazetës Zani i Sharrit dhe kontributi i saj në mbrojtje të Shqipërisë së Bashkuar Fatbardha Demi: Dëshmitari dardan i Manastirit të Deçanit Hazir Mehmeti: Austria e ndihmoi shkollimin, shkencën, kulturën dhe pavarësinë e shqiptarëve Vebi Xhemaili: Krerët e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare - Kundër Kryengritjes së Ilindenit'

Reshat Nurboja: Peja dikur me shekuj e okupuar tani me vite e kapur!

Okupimet e Pejës filluan që nga shekulli III-IV, kur u okupua dhe ishte nën sundimin e Perandorisë Romake... Meqenëse, në atë kohë përkatësia e një vendi formalisht konceptohej se cilës kishë i përket: Romës apo Konstatitinopojës, mund të presupozojmë se Peja  në shekullin 12 - 13 ra nën ndikimin ...
Blerim Rrecaj: Hapat e parë të pranverës Afrim Caka: Rruga e gabuar dhe pasojat e harbutizmit politik Fahri Xharra: Pse Adem Demaçi ishte kundër “Rambujesë“? Dedë Preqi: Sulmi terrorist në Zelandën e Re një akt barbar i njerëzve qyqarë Idriz Zeqiraj: Profani apo tradhti kërkesat skandaloze të Hashimit dhe Ramushit

Sylejman Morina: Bisedë me akademikun kroat me origjinë arbneshe Hrvoje Mazijen

Në fillim shkencëtari Hrvoje shprehu falënderim për interesimin tim për veprimtarinë shkencore hulumtuese e veçanërisht, në lidhjen i tij gjenetike arbneshe (Shqiptare). Babai i tij IvanMazija ishte shpërngulur nga Zara para okupimit italian(1918), dhe ishte i vendosur në Zagreb. Po aty jetojnë edhe arbneshëtë tjerë të shpërngulur ...
Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Nasuf Jusufi Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë! Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca

Armela Hysi: Fjalë Gruaje për 8 Marsin

Shumë zhurmë ... shekspirjane, a jo, kush jam unë që ta “emërtoj”... u dëgjua këto ditë për Samitin e Dytë të Diasporës, (ndonëse e vërteta është që kryesisht mjaft nga ata që e preferuan mbetën shumë fare të kënaqur, në qe ky dhe qëllimi i Samitit, padyshim). Po në fakt diaspora, e hershme...
Bardhyl Maliqi: Aleksandër Çipa - Deti nuk ka portë Kadri Tarelli: Kuvend me Meçanin dhe për Meçanin Xhemaledin Salihu: Hapja e Shkollës së Parë Shqipe në Preshevë Florim Zeqa: Aviano, vendi ku lindi dielli për shqiptarët! Sotir Athanasi: Java e Frankofonisë (2)

Neki Lulaj: Mbrëmje artistike për nderë të festës së pavarësisë

Në fund javën qe e lam pas Konsullata e Republikës se Kosovës ne Frankfurt am Main në bashkëpunim me : Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike me Shoqatën „Dardania“dhe me shkollën shqipe organizuan :Mbremje artistike për nderë të festës së pavarësisë...
Petrit Aliaj: Ne mundemi, por së bashku Bashkim Saliasi: 'Vëllazërimi', Babrru-Fushë në shkollën vartëse Babrru-Kodër Xhevahir Cirongu: Tomorrica nëpër shekuj Beqir Cikaqi: Unë biri yt Kosovë - kudo që ndodhem për ty festoj! Neki Lulaj: Festa e Pavarësisë në Wisbaden

Ajshe Leka: Ndryshimi stilit të jetesës në mënyrën më të mirë të të ushqyerit Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj Gjekë Gjonaj: Ushqimet tradicionale të Trieshit Xhemaledin Salihu: Dëbimi i myslimanëve të Serbisë, sipas autorit Safet Banxhoviç Ilmi Veliu: Nëna e Skënderbeut ishte e shqiptare e pastër nga Pollogu i Iliridës

Klajd Kapinova: Amerikanët frymëzohen nga jeta dhe vepra e Nënë Terezës

Amerikanët e vlerësojnë shumë gonxhen e shqiptarëve dhe shën Nënë Terezën e botës. Ajo ishte Qytetare Nderi e SHBA, titull i dhënë shumë vite më parë nga Presidenti republikan Roland Regan, i cili e adhuronte shumë për punën e saj fisinike në shërbim të të varfërve amerikanë dhe botës. Ajo vetëm në New York ...
Shyqyri Fejzo: Kapllan Xhangolli, biri i Shënepremtes Klajd Kapinova: Ndërroi jetë kundërkomunisti Kolec Pikolini Hysen Kobellari: Ramadan Sokoli, dijetari dhe atdhetari shembullor Fran Gjoka: Kur në Lezhë përmend mësuesin Ndue Mataj, mendja të shkon te biblioteka e tij Shefqet Hoxha: 30-vjetori i vdekjes së Muharrem Bajraktarit

Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës: Njoftim

Dashamirët e artit letrar bëhen me dije se nesër, në orën 12, në Institutin Albanologjik të Prishtinës, organizohet një takim letrar në shenjë të 21 Marsit - Ditës botërore të poezisë. Me këtë rast do të paraqiten disa punime dhe diskutime, si dhe do të lexojnë krijimet e tyre poetike disa anëtarë të LSHK-së...
Konferencë shkencore: Veshja shqiptare e Medvegjës dhe viseve tjera, 2 maj 2019 Sevdail Hyseni: Mbrojtja e identitetit kombëtar – afirmimi i traditës dhe kulturës shqiptare Shpallja e Pavarësisë së Çamërisë Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës: Shkrimtari dhe mediet, 29.01.2019 Idriz Zeqiraj: Në Heilbronn u mbajt e pamja për heroin Izet Demaj

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69 Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore


Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese