E hene, 03.08.2020, 09:55 AM (GMT+1)

Gjon Markokaj: Kurtesh Kurti i Nikajvet - figurë e lartë... emër nderi

Entela Binjaku: Intervistë me publicistin dhe studiuesin Tomë Mrijaj

Xhelal Zejneli: William Shakespeare

Pal Neçaj: Fatbardh Doçi, burrë dhe intelektual i Malësisë së Gjakovës

Xhelal Zejneli: ''Naçertanija'' e Garashaninit - Kjo murtajë e zezë e Ballkanit

Lutfi Alia: Kodikët e Shek. XV me emblemat dhe portretin e Gjergj Kastriotit

Sinan Gashi: Andon S. Frashëri - I funtmi i Kastriotëve

Frank Shkreli: Kujtohet Dr. Ibrahim Rugova si një Kampion i Lirisë dhe një Burrështeti që ndante vlerat Amerikane

Rexhep Shahu: Komandant Abdulla Shasivari me njësitin e tij shpartalluan pritën serbe

Gjergj Jozef Kola: Elvi Sidheri - Erdha, Pashë, Dashurova

Frank Shkreli: Po më soset durimi - Me rastin e 95 vjetorit të lindjes së Martin Camajt

Pëllumb Gorica: ‘’Arratisje’’ larg Tiranës

Gani Mehmetaj: Xhamia në Ulpianë dhe kisha e Milosheviçit, janë objekte të ngatërresave politike

Sinan Gashi: Xhemil Doda – Shkrimtar i (pa) harruar

Agron Tufa: Letër Gencit dhe Vilsonit në 40-vjetorin e pushkatimit

Kalosh Çeliku: Ç’na u mbushë livadhi plot me viça palëpi

Ehu, Ebu Fakiri! Bekriu, me shallvare dhe ferexhenë e zezë krahëve, me të dyja këmbët dhe trutë në legen! “Xhehnet”?! Pakrëndësi, ka se: Unë e dua “Xhehnemin, dhe jo si ti “Xhehnetin”. Ebu Fakiri, më në fund në fushën e mejdanit, doli “kuqezi”: Veç, që nuk e rroku për fyti Topin e Mic Sokolit...
Xhelal Zejneli: William Shakespeare Ilir Çumani: Paradoksi i ''Rilindjes...!'' Valon Jashari: Neootomanizmi, rrezik i madh për kombin Shqiptar! Brunilda Zllami: Bukuria nuk vret! Frank Shkreli: Gëzim Alpion - Nënë Tereza – Shënjtëresha dhe Kombi i Saj

Lutfi Alia: Kodikët e Shek. XV me emblemat dhe portretin e Gjergj Kastriotit

Trashëgimia historike mbi gjashtë shekullore e jetës dhe e veprës legjendare të Gjergj Kastriotit Skender-beut, Zotit të Albanisë, strategut ushtarak dhe diplomatittë shquar, ka arrijt nëditët tona me tërë kompleksin e aktiviteteve dhe ndodhive, që gjithnjë e më shumë e pasurojnë figurënlegjendare të kryetrimit tonë...
Sinan Gashi: Andon S. Frashëri - I funtmi i Kastriotëve Haxhi Mehmetaj: Kështjella e antikitetit Kekola Rexhep Shahu: Komandant Abdulla Shasivari me njësitin e tij shpartalluan pritën serbe Albert Habazaj: Treva e Kudhësit me trimat e saj në Luftën Kombëtare të Vlorës Lutfi Alia: Nikolò Leonik Tomeo, Erasmiani i Italisë (II)

Afrim Caka: Islami politik dhe dhuna

Sulltanët kanë bërë luftë dhe kanë asimiluar e vrarë miljona shqiptarë, të njejtën gjë e bëjnë edhe çerkezët tanë Tërnava, Bajrami e Thaçi për të justifikuar, toleruar këtë opsion politik e antikombëtar.Hashim Broja simboli i së keqes që ia kaloi edhe Esat Pashë Toptanit. Si është e mundur dhe pa e...
Nue Oroshi: Nuk eksperimentohet me vdekjen Jusuf Buxhovi: ''Ilindeni'' mbrojti interesat bullgare! Klajd Kapinova: Shumica e shqiptarëve pro Departamentit të Policisë kurse pakica me marksistët anarkistë të BLM Ibrahim Kabili: Vetëm të bashkuar zotërinj politikan, do ta mposhtni Vuçiçin dhe Serbinë në bisedime Moza Boletini: Viktimë pa faj!

Entela Binjaku: Intervistë me publicistin dhe studiuesin Tomë Mrijaj

Me disa nga veprimtarët shqiptarë të diasporës jam njohur në takimet që ata organizojnë për nder të figurave tona kombëtare. Dy vjet më parë në korrikun e vitit 2018 në qytetin e Lezhës Shoqata e Intelektualëve Mbarëshqiptarë “Trojet e Arbërit”, mbajti një sesion të posaçëm kushtuar figurës së Gjergj Kastrioti Skënderbeut...
Entela Binjaku: Daniela Stoica, një profesioniste për drejtimin e Departamentit të Gjuhëve të Huaja në Universitetin e Korçës Entela Binjaku: Regjizorja shqiptare rrëmben zemrat e artdashësve në Rumani, trumfon me çmimin e madh Gëzuar 84 vjetorin e lindjes, Prof. Kolë Tahiri Elvi Sidheri: Intervistë ekskluzive me gazetaren dhe shkrimtaren Vera Pelaj Entela Binjaku: Ari Rex - E mrekullueshmja botë e yjeve në sytë e fotografit shqiptar

Sevdail Hyseni: Push(t)imet...

Gjatë gushtit të nxehtë të vitit,Nën pushtimin e "Kovidit"...Të shkosh në det sikur s'ka lezet,Përveç atyre, që janë në pushtet! Ata kanë nevojë për pak pushim,Janë lodhur nga puna pa dyshim!I marrin dhe sekretareshat në plazh,Për t'i këndellur me ndonjë masazh...
Vilhelme Vrana Haxhiraj: Përkthim i vështirë, por që lë mjaft mbresa Së shpejti... Gjon Keka - ''Nga Ilirët tek Arbërit'' Liri Pone Bele: Taksisti Gjon Keka: Gratë dhe fëmijët arbëror të Prizrenit të marrë pengë si skllevër nga pushtuesi otoman Ajete Zogaj: Heshtja që na duhet

Blerim Rrecaj: Kalim i këndshëm kohe, jo fort larg shtëpisë

Në këtë mesditë udhën marrim për te vendi që ka kohë që po e quajmë "Te fushat ".  Unë me fëmijët përdore. Gjatë fillimit të periudhës së koronavirusit ky vend u pat shndrruar në një lloj shëtitoreje, në një lloj azili, ku shfrytëzoheshin periudhat e orareve me numra letërnjoftimi...
Neki Lulaj: Darkë Solemne në Florshheim Prend Buzhala: ''Kulla e Oso Kukës'' Simsia: Sokakët e qytetit tim Luan Kalana: Infermieret - engjejt e shpirtrave, shenjtoret e pacienteve Ibrahim Hajdarmataj: Qytetarë Nderi të Tropojës, Familja Jashari dhe Zarife Hasanaj

Gjon Markokaj: Kurtesh Kurti i Nikajvet - figurë e lartë... emër nderi

Jeta e vepra;  e Kurtesh Kurtit; në atë kohë të veshtirë; të pushtuesve e sunduesve; në fund shekullin e XVIII, dhe fillim shekullit XIX, nga të huajt ishte e veshtirë; por njeriu i mirë din t’ i përballojë edhe telashet më të mëdha; dhe ka edhe forcë reflektimi. Kurtesh Kurti, ka lindë në...
Pal Neçaj: Fatbardh Doçi, burrë dhe intelektual i Malësisë së Gjakovës Vilhelme Vrana Haxhiraj: Në 100 vjetorin e lindjes së Arshi Pipës Elitë e mohuar Luan Kalana: Aristidh Kola - Heroi shqiptar Blerim Latifi: Si e shpëtuan llapjanët Azem Bejtën? Sinan Gashi: Xhemil Doda – Shkrimtar i (pa) harruar

Prend Buzhala: Shkoi në përjetësi Bashor Gegë Buzhala

Shkoi në përjetësi Bashor Gegë Buzhala (19 mars 1948-11 korrik 2020). Jo vetëm për familjen e ngushtë e të gjerë, por për lagjen e vëllazërinë Buzhala (Çabiqi, Klinë) ishte lajm i pikëllueshëm ndarja nga jeta. E ka njohur një rreth i gjerë miqsh e qytetarësh jo vetëm nga komuna e Klinës, por edhe më gjerë...
Dekleratë për media e ish-luftëtarve të Batalionit "Atlantiku" Ngacmonte meshkuj të mitur, shkarkohet hoxha shqiptar i një xhamie në Gjermani Gjekë Gjonaj: Rikthehet koronavirusi në Malësi Rrjeti i Mërgimtarëve: Apel drejtuar BE-së Klajd Kapinova: Afrikano amerikani Jamaal Bowman mundi socialistin veteran Rep. Eliot Engel

Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi

Tenisti i mirënjohur i Klubit  “ Belvi”  Rrezart Cungu  nga Ulqini  në qytetin e tij të lindjes  zuri vendin e parë  në Mal të Zi në kampionatin shtetëror i cili përfundoi javën e kaluar  në Ulqin.  Rrerzart Cungu titullin kampion të Malit të Zi në kategorinë e seniorëve  e fitoi pasi   e mundi lehtësisht në finale bartësin...
Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave

1965/Sigurimi: “Martin Camajn e duan amerikanët, ta përbaltim sikur është bashkëpunëtor i Sigurimit” Kastriot Dervishi: Sigurimi as nuk e dinte ku jetonte Martin Camaj Agron Tufa: Mbi thelbin pisanjos e gjëmëzi të ish oficerit të Sigurimit, shokut Xhavit Shala Pislliqe albineske! Agron Tufa: Xhavitët që e zhbëjnë Vetingun e Policisë së shtetit

Jahja Drançolli: 107 vjet më parë nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës” Kastriot Dervishi: Të dënuarit e revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim Kastriot Dervishi: 1973/Dënimi i 16 vjeçares Laura Keçi Sevdail Hyseni: Lypsarët nuk njohin kufij, moshë, gjini dhe përkatësi nacionale! Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora