E enjte, 18.08.2022, 08:50 AM (GMT+1)

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (7)

Fotaq Andrea: Faik Konica lartohet përmbi shablonizmat, dogmat dhe paragjykimet e së shkuarës

Lutfi Alia: Në përvjetorët e Shën Nënë Terezës shqiptare

Pëllumb Gorica: Viseve ku pushojnë Perënditë

Lutfi Alia: Poetja arbërore Isabella Kastrioti Skanderbeg (1704 – 1749)

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (6)

Hamza Halabaku: Prof. Dr. Ismet Salihu, intelektuali i pathyeshëm që punon vazhdimisht

Sabile Basha: Situata politike në Kosovë (1945-1948)

Xhelal Zejneli: Aristidh Kola - Studiues dhe Veprimtar Arvanitas

Lutfi Alia: Poetja arbërore Luçia Albani (1534 – 1568)

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (5)

Visar Zhiti: Pushkatimi i dy poetëve

Pëllumb Gorica: Truall i denjë për shenjtëri

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti si diplomat e burrë-shteti

Xhelal Zejneli: Amerika - Shpallja e Pavarësisë dhe Deklarata e Pavarësisë

Gani Mehmetaj: Bashkësia Islame është shtet në shtet

Asnjë organizatë nuk është më antiamerikane në Gadishull se sa shumica e hoxhëve të Bashkësisë Islame. Nuk dallojnë me urrejtje ndaj amerikanëve nga serbët e Millosheviçit e të Arkanit. Kot që janë përpjekur e përpiqen ambasadorët amerikanë ti marrin me të mirë. Djalli kurrë engjëll nuk do të bëhet...
Blerim Latifi: Etika e fytyrës dhe faqeziu anadollak i Shkupit Blerim Latifi: Disa gra e mbrojnë nënshtrimin e gjinisë së tyre Xhelal Zejneli: Kosova, njohja ndërkombëtare e saj Gani Mehmetaj: Terrori i prindërve mbi vajzat me shami Blerim Latifi: Intelektuali quhej Salman Ruzhdie

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (7)

Dushko Ristiqi pasi paska pritur pak ditë se do të shkoj t’i përulem me kërkimfalje, për ofertën aq shpëtuese e me perspektivë karrieriste që më ofroi: drejtor i Qendrës shkollore, që nënkuptonte edhe rehabilimin tim nga etiketimi armik e moralopolitikisht i papërshtatshëm në arsim, po i pranueshëm si drejtor...
Fotaq Andrea: Faik Konica lartohet përmbi shablonizmat, dogmat dhe paragjykimet e së shkuarës Lutfi Alia: Në përvjetorët e Shën Nënë Terezës shqiptare Sabile Basha: Mezi ika nga ëndërra Jusuf Buxhovi: Njohja Ndërkombëtare e Shqipërisë dhe lindja e Çështjes së Kosovës Lutfi Alia: Poetja arbërore Isabella Kastrioti Skanderbeg (1704 – 1749)

Enver Bytyçi: Mesazhet e munguara të Presidentit Begaj në Kosovë!

Presidenti i Shqipërisë, Shkëlqesia e Tij, Bajram Begaj, po qëndron për vizitë dy ditore në Kosovë. Takoi presidenten Osmani dhe po takon me radhë kryetarin e parlamentit, zotin Konjufca, si dhe kryeministrin Kurti. Presidentja dhe kryeministri mund të kenë folur edhe tet a tet (kopf an kopf), pra kokë më...
Ndue Dedaj: Theth, çdo kullë një bujtinë Sali Berisha: Sot, 73-vjetori i masakrës së Qafë Valmirit! Mërgata Shqiptare: Për respektimin e Kushtetutës së Kosovës dhe mosprekjen e udhëzimit Administrativ për ndalimin e bartjes së mbulesës fetare në objektet shkollore Presidenti i Edi Ramës mbron 'Ballkanin e Hapur', reagon Prof. Enver Bytyçi Adil Fetahu: Drejtësia dhe pastërtia e luftës së UÇK-së

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Ne i kemi marrë një intervistë "Muzës" së gjuhëtarit, shkrimtarit, poetit dhe sidomos prozatorit lirik, Martin Camaj, (ky i fundit i interpretuar nga Gjergj Jozef Kola), modeles dhe studentes Arilda Lleshi, një "Muzë" e andrrave të studentëve...
Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Edison Ypi: Imam Kosove!

Sa më tepër klithin imamët e Kosovës, aq më tepër i zbulojnë sisët dhe i zvogëlojnë brekët çikat e Tiranës.Nëse imamët e Kosovës do vazhdojnë të pëllasin nëpër minare, pas pak çikat e Tiranës dhe çikat e Prishtinës do ti zbulojnë krejt sisët dhe do ti flakin brekët.Imamët, si qeflinj...
Valbona Spahija: Jooooo! Jusuf Buxhovi: Kallushi, Rugova dhe Xhema Libër i ri nga autori Gjon Keka: Leonik Tomeu, pishtar i djes dhe rilindjes europiane Flora Sela - Kastrati: Parashikimet krijuese për ditën e nesërme Lekë Mrijaj: U mbajt Akademi përkujtimore dhe promovim libri

Pëllumb Gorica: Viseve ku pushojnë Perënditë

Sot e menduam ndryshe. Të zhvendosemi pak orë për të gjetur qetësi në gjirin e monumenteve të natyrës; në Përmet, aty ku natyra shekullore ka skalitur bukuri. Atje ku ajri të freskon me “poezinë” e gurgullimës së Vjosës; atje ku mund të mahnitesh para majave madhështore, që nusërojnë hijshëm e plot dinjitet historik...
Xhevair Lleshi: Jo, asnjëherë s'ka kohë të përshtatshme! Ndue Dedaj: Thethi, turizëm në rritje Pëllumb Gorica: Truall i denjë për shenjtëri Pëllumb Gorica: Magjia e parrëfyer Lin Tahir Bezhani: Atje ku sytë e kërkojnë gjithmonë mikun

Sali Berisha: 34 vjetori i martirizimit te poetit Havzi Nela! Edvin, kerko ndjese! Ardian Ndreca: Dom Ndoc Nikaj Ndue Dedaj: Historia unike e një malësori fisnik Ibrahim Kabili: Për mjekun hero të zonës Besnik Lamçe, dhe kolegë të tjerë Gjekë Gjonaj: Prof. Dr. Nikollë Ujkaj, pedagog me kulturë të gjerë dhe njohuri të thella profesionale

Kastriot Dervishi: 1989/Letra anonime

Populli ynë heroik gjithnjë i ka pasur qejf letrat anonime. Kënaqej teksa nxinte jetën e tjetrit, por sidomos kur nuk vinte emër. Lumturia në fshehtësi ishte e madhe. Një letër e shkruar më 25.12.1989 i drejtohej Komitetin Qendror të PPSH-së të ishte vigjilent e të merrte masa. Rasti u verifikua nga organet e pushtetit...
Kastriot Dervishi: Kur fliste populli para "drejtësisë" Kastriot Dervishi: 29 korrik 1913, dita e formimit të shtetit shqiptar Kastriot Dervishi: Faleminderit SHBA Kastriot Dervishi: Një fletë nga ditari i Vilson Blloshmit Kastriot Dervishi: Vilson Blloshmi dhe Genc Leka

Zeqir Lushaj: Rugova - Bogdani

Mbas 300 vjet vdekje,Braçja i rugovasve,(si kërkush tjetër)Na e solli të gjallëPjetër Bogdanin,Me “Çetën e profetënve”,Të Vet. Bogdani,E shtërngoi aq shumë,Rugovën,Nuk e la të dal nga “Çeta…”, Rugova,Hyri te Bogdani...
Zeqir Lushaj: Hajde Shëngjini! Mehmet Musa: Pranë varrit të Sadik Selmanit e Zeqir Lushaj! Zeqir Lushaj: A të kujtohet o Gjokë Beci...? Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së”

Sikurse viteve paraprake, edhe këtë vit, mërgimtarët në vendet evro-perëndimore organizuan aktivitete të larmishme për nderë të “Epopesë së UÇK-së”, në kujtim të sakrificë sublime të Familjes Jashari. Për dallim nga vendet e tjera, një grup i të rinjëve kosovarë nga Provinca  Treviso...
Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën” Xhevahir Cirongu: Vlerësime të merituara Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive!

Jusuf Buxhovi: Lufta e Dardanës e vitit 1389 - midis mitit dhe realitetit

Sipas shumë burimeve historike, Beteja e Dardanës filloi më 15 qershor të vitit 1389 dhe përfundoi po atë ditë, diku në orët e mbrëmjes me humbjen e forcave të lidhjes së krishterë ilirike. Por, ka edhe të dhëna të tjera që atë e shohin më 19 qershor e deri te ato që e lidhin me datën 28 dhe 29 qershor...
Edi Rama zgjedh presidentin e tij, Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Jahja Drançolli: Si sot 72 vjet më parë, kriminelët ruso-sovjetike vrasin pa mëshirë lulen dhe elitën e popullit polak! Milazim Zeqiraj: 11 Marsi 1981 ishte fillimi për një Kosovë ndryshe Floriana Garo: Edi Rama dhe Taulant Balla kanë dalë hapur në mbështetje të Lulzim Bashës 14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora