E marte, 28.06.2022, 01:08 AM (GMT+1)

Kalosh Çeliku: 'Dy gurët' e babait i gjeta në Peladhi

Brahim Avdyli: Hijet e natës

Entela Binjaku: Kontribut i arsimtarëve fierakë në edukimin e fëmijëve nga Kosova

Sabile Basha: Veprimtaria e Forcave Nacionaliste e Demokratike në Kosovë (1945-1948)

Xhelal Zejneli: Ndarja e kishës nga shteti

Adil Fetahu: Kodoshët e 'Ballkanit të Hapur' - Rama e Vuçiq, u bënë miq!

Sinan Gashi: Maltertimi nga milicia serbe dhe mjeshtria e fshehjes së krimit

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (6)

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (5)

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (4)

Gjon Keka: Prof. Ukshin Hoti gjeni, shkencëtar dhe patriot besnik

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (3)

Hazir Mehmeti: 80 vitet nga arrestimi i Norbert Joklit në pakthim

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (2)

Gjon Keka: Ditëlindja e Dragoit të Arbërisë

Frank Shkreli: Presidenti John F. Kennedy - Unë jam qytetar i Berlinit

Në Qershor të vitit 1963, Presidenti John F. Kennedy filloi një turne në Evropen Perendimore, e cilësuar si një vizitë e vullnetit të mirë dhe si një vizitë me qëllim për të forcuar unitetin në radhët e aleateve të Amerikës në Evropë. Presidenti Kennedy e filloi turneun e tij evropian në Gjermani, një vend ky që...
Xhelal Zejneli: Si u krijua Bashkimi Evropian Frank Shkreli: Kanë filluar punimet për rehabilitimin e kishës së Kuvendit të Arbërit afër Lezhës, apel për ndihmë! Ndue Ukaj: Kur acarohemi ne si komb me Europën Xhelal Zejneli: Në BE me standarde të plotësuara dhe jo me retorikë sarkastike Frank Shkreli: Tepër vonë dhe shumë pak, të nderuar ambasadorë!

Lutfi Alia: 'Të mbrojmë shëndetin nga sëmundjet që shkakton tymi i duhanit'

Tymosja e duhanit mbetet problem shqetёsues për shoqёrinё dhe shëndetësinë në nivele botërore, është faktor madhor i dëmtimit të shëndetit të popullatës, është drogë e lehtë e lejuar nga të gjitha shtetet, është një e keqe e globalizuar. Tymosja e duhanit shkakton tabagismin, sëmundje që fillon me dipendencën ndaj nikotinës dhe...
Sabile Basha: Prizreni nuk është si dikur Sabile Basha: Veprimtaria e Forcave Nacionaliste e Demokratike në Kosovë (1945-1948) Skender Jashari: Përvjetori i aleancës ortodokso-islamike me rastin e rënijes së qytetit të Konstantinopojës Gjon Keka: 569 vjet më parë u pushtua Konstantinopoja, Ilirët dhe Europa humbën perlën e saj Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (6)

Fritz Radovani: Vdes prej torturash Don Ejëll Deda

Shpesh njeriu mbetet para një fotos tue mendue me vete: “Sa shumë i ka takue me kalue një popullit aq të vogel, sa ishte Populli i vuejtun Shqiptar!”Don Ejëll Deda ishte djali i një familjes qytetare të Shkodres, i lemë me 23 Mars 1917. Shkollen fillore e kreu nder Freten, ndersa të mesmen n’ Jezuit...
Idriz Zeqiraj: Deputeti i popullit apo armik i popullit? Kalosh Çeliku: 'Dy gurët' e babait i gjeta në Peladhi Nue Oroshi: Zgjedhja në mes të Gjergj Kastriotit dhe Sulltan Mehmet pushtuesit! Enver Bytyçi: T'i themi Jo planit të Macron për integrimin! Toma Roman: Një kriminel komunist me mbi 100 viktima në Bullgari dhe Rumani

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Ne i kemi marrë një intervistë "Muzës" së gjuhëtarit, shkrimtarit, poetit dhe sidomos prozatorit lirik, Martin Camaj, (ky i fundit i interpretuar nga Gjergj Jozef Kola), modeles dhe studentes Arilda Lleshi, një "Muzë" e andrrave të studentëve...
Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Albert Zholi: Kujtimet e 'Artistit të Popullit' Luftar Paja

Rrëfimet e Luftarit janë gjithmonë befasuese. Ai rrëmon në kujtesë dhe nxjerr gjithmonë xhevaire. Me mall kujton gjithmonë fëmininë sidomos në Patos, i cili për kohën ishte një qendër e zhvilluar në krahasim me qytetet e tjera. Ai nuk krahasohej me fshatrat e asaj kohe. Jo rrëfimi i Luftarit…
Anton Nikë Berisha: Përsiatje të qenësishme për jetën si dashuri dhe për dashurinë si jetë Luan Kalana: Labirinthet e planetit Bashkim Saliasi: Miku im Viron Kona Kozeta Zylo: Përvoja 15 vjeçare e Shkollës Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit New York Edison Ypi: Ypi denbabaden

Ndue Dedaj: Shkrimtarët në Rrëshen, për Musine Kokalarin

Ka vite që në Rrëshen vijnë shkrimtarë, gazetarë e të tjerë për të kujtuar Musine Kokalarin, që e lidhi fati me këtë qytet për më shumë se dy dhjetëvjeçarë. Dje pritëm rreth dyzet shkrimtarë dhe poetë, që kishin ardhur në gjurmë të Musinesë. Ka diçka të shenjtë në shtegtime të tilla, të...
Ndue Dedaj: Burreli, njëqind vjet qytet Kujtim Mateli: Festë mbarëkombëtare në Frashër të Përmetit, në 176-vjetorin e ditëlindjes së Poetit Kombëtar Naim Frashëri Asllan Dibrani: Një fundjavë në mesin e monumenteve historike në qytetin e Strasburgut - Francë Petrit Aliaj: Dhurohet shtatorja e Nënë Terezës në përkujtim të veprës së saj Gjekë Gjonaj: Salçi kulturor dhe historik ka rënë në qetësi të mërzitshme

Feti Tunuzliu: Kontributi i Akademik Gazmend Zajmit

Akademik Gazmend Zajmi i takon ajkës së figurave të spikatura historike, kombëtare, shkencore e universitare të Kosovës e jashtë saj të gjysmës së dytë të shekullit XX si jurist e politolog i shquar i cili la pas një trashëgimi të çmuar kombëtare dhe shtetformuese.Me prejardhje nga një familje gjakovare me tradita patriotike, akademik Zajmi lindi në Krumë (Shqipëri)...
Sylejman Morina: Kaluan pesë muaj nga vdekja e akademik Pal Deshpalit Hazir Mehmeti: Lamtumirë burri i ndritur, Sinan Rashani! Shefqet Dibrani: Shndrinë hija mbi lirinë Gjon Keka: Nikollë Kaçorri gurthemeltari i pavarësisë së Shqipërisë Albert Zholi: Naim Frashëri bilbili i gjuhës shqipe

Kastriot Dervishi: Hashim Toplica Kastriot Dervishi: 1946/Dekorim si vrasës Kastriot Dervishi: Vrasje në kufi dhe dekoratat për vrasësit Kastriot Dervishi: Jo vetëm burg, por edhe detyrim për të paguar shpenzimet e gjyqit Kastriot Dervishi: Ministri i parë britanik në Shqipëri

Zeqir Lushaj: Rugova - Bogdani

Mbas 300 vjet vdekje,Braçja i rugovasve,(si kërkush tjetër)Na e solli të gjallëPjetër Bogdanin,Me “Çetën e profetënve”,Të Vet. Bogdani,E shtërngoi aq shumë,Rugovën,Nuk e la të dal nga “Çeta…”, Rugova,Hyri te Bogdani...
Zeqir Lushaj: Hajde Shëngjini! Mehmet Musa: Pranë varrit të Sadik Selmanit e Zeqir Lushaj! Zeqir Lushaj: A të kujtohet o Gjokë Beci...? Zeqir Lushaj: Numri Një do jesh për kombin Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

Florim Zeqa: SCG fitues i turnirit “Epopeja e UÇK-së”

Sikurse viteve paraprake, edhe këtë vit, mërgimtarët në vendet evro-perëndimore organizuan aktivitete të larmishme për nderë të “Epopesë së UÇK-së”, në kujtim të sakrificë sublime të Familjes Jashari. Për dallim nga vendet e tjera, një grup i të rinjëve kosovarë nga Provinca  Treviso...
Albert Zholi: Ahmet Shqari - Ju tregoj ata që i dhanë emër emisioneve sportive “Nga njëra ndeshje në tjetrën” Xhevahir Cirongu: Vlerësime të merituara Legjenda e Boksit Elvir Muriqi fiton trofeun për arritje të jetës në Nju Jork Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive!

Jusuf Buxhovi: Lufta e Dardanës e vitit 1389 - midis mitit dhe realitetit

Sipas shumë burimeve historike, Beteja e Dardanës filloi më 15 qershor të vitit 1389 dhe përfundoi po atë ditë, diku në orët e mbrëmjes me humbjen e forcave të lidhjes së krishterë ilirike. Por, ka edhe të dhëna të tjera që atë e shohin më 19 qershor e deri te ato që e lidhin me datën 28 dhe 29 qershor...
Edi Rama zgjedh presidentin e tij, Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Jahja Drançolli: Si sot 72 vjet më parë, kriminelët ruso-sovjetike vrasin pa mëshirë lulen dhe elitën e popullit polak! Milazim Zeqiraj: 11 Marsi 1981 ishte fillimi për një Kosovë ndryshe Floriana Garo: Edi Rama dhe Taulant Balla kanë dalë hapur në mbështetje të Lulzim Bashës 14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora