E merkure, 12.08.2020, 05:43 AM (GMT+1)

Gani Mehmetaj: A u pagëzua presidenti Ibrahim Rugova?

Gani Mehmetaj: Kur të gjithë ishim shqiptarë

Xhelal Zejneli: Eqrem Çabej

Lutfi Alia: Perikopea e Ungjillit të Shën Matteos shkruar në Gjuhën Shqipe, Shek. XIII – XIV

Sylejman Haxhimustafa – Një krijues i panjohur i letrave shqipe

Gjon Markokaj: Kurtesh Kurti i Nikajvet - figurë e lartë... emër nderi

Entela Binjaku: Intervistë me publicistin dhe studiuesin Tomë Mrijaj

Xhelal Zejneli: William Shakespeare

Pal Neçaj: Fatbardh Doçi, burrë dhe intelektual i Malësisë së Gjakovës

Xhelal Zejneli: ''Naçertanija'' e Garashaninit - Kjo murtajë e zezë e Ballkanit

Lutfi Alia: Kodikët e Shek. XV me emblemat dhe portretin e Gjergj Kastriotit

Sinan Gashi: Andon S. Frashëri - I funtmi i Kastriotëve

Frank Shkreli: Kujtohet Dr. Ibrahim Rugova si një Kampion i Lirisë dhe një Burrështeti që ndante vlerat Amerikane

Rexhep Shahu: Komandant Abdulla Shasivari me njësitin e tij shpartalluan pritën serbe

Gjergj Jozef Kola: Elvi Sidheri - Erdha, Pashë, Dashurova

Gani Mehmetaj: A u pagëzua presidenti Ibrahim Rugova?

Presidenti historik, Ibrahim-Pjetër Rugova, sikurse shumica e shqiptarëve të Dardanisë nuk ishte mysliman, por u pagëzua katolik, në moshë të pjekur, në Vatikan. Pati edhe transmetim televiziv. Shumë nga dëshmitarët e pagëzimit janë gjallë, disa kanë vdekur si Papa Gjon Pali i Dytë, ipeshkvi Mark Sopi etj. Me ceremonitë e...
Gani Mehmetaj: Kur të gjithë ishim shqiptarë Frank Shkreli: Ndërroi jetë Lekë Gojçaj, i ''Shtatoreve të Përjetësisë'' Xhelal Zejneli: Eqrem Çabej Gani Mehmetaj: Jemi 95 për qind myslimanë, s'ka ç'na bën Amerika! Fritz Radovani: Ku ishte thertoria!

Gëzim Llojdia: Cilat ishin uniformat e trupës vullnetare të vitit 1920?

Dr Ariola Prifti: studimi i një uniforme të “trupit vullnetar”  në fondet etnografike të qendrës së studimeve albanologjike.Ky studim lindi si pasojë e identifikimit të kësaj uniforme në Fondet Etnografike të Qendrës së Studimeve Albanologjike. Uniforma ruhet në fonde dhe bën pjesë në objektet që nuk...
Haxhi Mehmetaj: Kisha e Vrellës nder kishat me të vjetra në Dardani Lutfi Alia: Perikopea e Ungjillit të Shën Matteos shkruar në Gjuhën Shqipe, Shek. XIII – XIV Sabile Keçmezi-Basha: Sa pak oksigjen Lutfi Alia: Kodikët e Shek. XV me emblemat dhe portretin e Gjergj Kastriotit Sinan Gashi: Andon S. Frashëri - I funtmi i Kastriotëve

Edison Ypi: Pa Ty

Pa Ty jam zero. Pa Ty jam asgjë. Pa Ty jam dhimbje pa ulërimë. Pa Ty jam Muzg pa trishtim. Muze’ pa kryevepra. Shenjt’ pa mrekullira. Zog’ pa qiej. Liqer pa Lasgush. Manastir pa myshk. Ep’ pa zanë. Ag’ pa aurorë. Perëndim pa lindje. Tamth pa puthje. Krisht pa ringjallje. Kishë pa Altar. Krisht pa kryq...
Skënder Kapiti: Pse degradoi kështu politika në Kosovë Nue Oroshi: Historia ka filluar kur unë jam aktivizuar Klajd Kapinova: BLM lëvizje e pastër marksiste e maskuar si trazirë absurde raciale Ibrahim Kabili: Vendimet e rëndësishme kërkojnë guxim dhe merren në kohë Fahri Xharra: Labaratorët e DNA-së italiane zbulojnë origjinën e etruskëve

Entela Binjaku: Intervistë me publicistin dhe studiuesin Tomë Mrijaj

Me disa nga veprimtarët shqiptarë të diasporës jam njohur në takimet që ata organizojnë për nder të figurave tona kombëtare. Dy vjet më parë në korrikun e vitit 2018 në qytetin e Lezhës Shoqata e Intelektualëve Mbarëshqiptarë “Trojet e Arbërit”, mbajti një sesion të posaçëm kushtuar figurës së Gjergj Kastrioti Skënderbeut...
Entela Binjaku: Daniela Stoica, një profesioniste për drejtimin e Departamentit të Gjuhëve të Huaja në Universitetin e Korçës Entela Binjaku: Regjizorja shqiptare rrëmben zemrat e artdashësve në Rumani, trumfon me çmimin e madh Gëzuar 84 vjetorin e lindjes, Prof. Kolë Tahiri Elvi Sidheri: Intervistë ekskluzive me gazetaren dhe shkrimtaren Vera Pelaj Entela Binjaku: Ari Rex - E mrekullueshmja botë e yjeve në sytë e fotografit shqiptar

Ismail Kadare: Kisha e Shën Sofisë

Vezirët po zgjoheshin njëri pas tjetrit. Meqenëse asnjëherë nuk ishin gdhirë aq pranë (shatorrja e ministrit të Luftës ishte pothuaj ngjitur me atë të ministrit të Punëve të Jashtme, dhe kjo e fundit dy hapa larg nga shatorrja e vezirit të madh, çka e bënte edhe më të rrokshëm shkallëzimin), pritej që, si në çdo shtet të përsosur...
Shyqyri Fejzo: Ndodhin në kohë pandemie Albert Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur i kombit Ylli Baka Resmi Osmani: Nuse Zana Mevlud Buci: Ndrit kaftalli n’at Kashnjet Kastriot Dervishi: Ata që përgatitën litarin për ekzekutimin e Havzi Nelës

Blerim Rrecaj: Mbresa të bardha nga Shëngjini

Nisemi me autobusin e agjencisë turistike që mban emrin e një ngjyre që i përket detit e qiellit dhe jo vetëm. Drejt Shëngjinit për të parën herë. Çdo gjë ecën mirë. Në pikat e kota e të pakuptimta kufitare mes shqiptarëve, me plot vetura e autobusë as që na kontrollon kush. Dalngadalë e mbërrijmë. Gjejmë...
Blerim Rrecaj: Kalim i këndshëm kohe, jo fort larg shtëpisë Neki Lulaj: Darkë Solemne në Florshheim Prend Buzhala: ''Kulla e Oso Kukës'' Simsia: Sokakët e qytetit tim Luan Kalana: Infermieret - engjejt e shpirtrave, shenjtoret e pacienteve

Luan Kalana: Prof.Niko Stillo - Njeriu ''akademi'' i Gjuhës Shqipe

Profesor Niko Stillo është çam që jeton në Gjermani. Ka lindur në një fshat të Prevezës (Greqi). Është larguar në moshën 20 vjeçare nga Greqia dhe ka shkuar në Itali, ku ka kryer studimet për statistikë. Më pas ka jetuar në Gjermani ku ka kryer studimet për Pedagogji dhe Ekonomi. Ka "mbetur" në...
Sylejman Haxhimustafa – Një krijues i panjohur i letrave shqipe Gjon Markokaj: Kurtesh Kurti i Nikajvet - figurë e lartë... emër nderi Pal Neçaj: Fatbardh Doçi, burrë dhe intelektual i Malësisë së Gjakovës Vilhelme Vrana Haxhiraj: Në 100 vjetorin e lindjes së Arshi Pipës Elitë e mohuar Luan Kalana: Aristidh Kola - Heroi shqiptar

Prend Buzhala: Shkoi në përjetësi Bashor Gegë Buzhala

Shkoi në përjetësi Bashor Gegë Buzhala (19 mars 1948-11 korrik 2020). Jo vetëm për familjen e ngushtë e të gjerë, por për lagjen e vëllazërinë Buzhala (Çabiqi, Klinë) ishte lajm i pikëllueshëm ndarja nga jeta. E ka njohur një rreth i gjerë miqsh e qytetarësh jo vetëm nga komuna e Klinës, por edhe më gjerë...
Dekleratë për media e ish-luftëtarve të Batalionit "Atlantiku" Ngacmonte meshkuj të mitur, shkarkohet hoxha shqiptar i një xhamie në Gjermani Gjekë Gjonaj: Rikthehet koronavirusi në Malësi Rrjeti i Mërgimtarëve: Apel drejtuar BE-së Klajd Kapinova: Afrikano amerikani Jamaal Bowman mundi socialistin veteran Rep. Eliot Engel

Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi

Tenisti i mirënjohur i Klubit  “ Belvi”  Rrezart Cungu  nga Ulqini  në qytetin e tij të lindjes  zuri vendin e parë  në Mal të Zi në kampionatin shtetëror i cili përfundoi javën e kaluar  në Ulqin.  Rrerzart Cungu titullin kampion të Malit të Zi në kategorinë e seniorëve  e fitoi pasi   e mundi lehtësisht në finale bartësin...
Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave

1965/Sigurimi: “Martin Camajn e duan amerikanët, ta përbaltim sikur është bashkëpunëtor i Sigurimit” Kastriot Dervishi: Sigurimi as nuk e dinte ku jetonte Martin Camaj Agron Tufa: Mbi thelbin pisanjos e gjëmëzi të ish oficerit të Sigurimit, shokut Xhavit Shala Pislliqe albineske! Agron Tufa: Xhavitët që e zhbëjnë Vetingun e Policisë së shtetit

Jahja Drançolli: 107 vjet më parë nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës” Kastriot Dervishi: Të dënuarit e revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim Kastriot Dervishi: 1973/Dënimi i 16 vjeçares Laura Keçi Sevdail Hyseni: Lypsarët nuk njohin kufij, moshë, gjini dhe përkatësi nacionale! Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora