E hene, 10.08.2020, 11:50 PM (GMT+1)

Gani Mehmetaj: Kur të gjithë ishim shqiptarë

Xhelal Zejneli: Eqrem Çabej

Lutfi Alia: Perikopea e Ungjillit të Shën Matteos shkruar në Gjuhën Shqipe, Shek. XIII – XIV

Sylejman Haxhimustafa – Një krijues i panjohur i letrave shqipe

Gjon Markokaj: Kurtesh Kurti i Nikajvet - figurë e lartë... emër nderi

Entela Binjaku: Intervistë me publicistin dhe studiuesin Tomë Mrijaj

Xhelal Zejneli: William Shakespeare

Pal Neçaj: Fatbardh Doçi, burrë dhe intelektual i Malësisë së Gjakovës

Xhelal Zejneli: ''Naçertanija'' e Garashaninit - Kjo murtajë e zezë e Ballkanit

Lutfi Alia: Kodikët e Shek. XV me emblemat dhe portretin e Gjergj Kastriotit

Sinan Gashi: Andon S. Frashëri - I funtmi i Kastriotëve

Frank Shkreli: Kujtohet Dr. Ibrahim Rugova si një Kampion i Lirisë dhe një Burrështeti që ndante vlerat Amerikane

Rexhep Shahu: Komandant Abdulla Shasivari me njësitin e tij shpartalluan pritën serbe

Gjergj Jozef Kola: Elvi Sidheri - Erdha, Pashë, Dashurova

Frank Shkreli: Po më soset durimi - Me rastin e 95 vjetorit të lindjes së Martin Camajt

Gani Mehmetaj: Kur të gjithë ishim shqiptarë

Kur luftonim për shqiptarësinë dhe pavarësinë e Dardanisë, askujt nuk i shkonte ndër mend të lidhej me lindjen. As shtetet arabe e Turqia s'kishin interes të lidheshin me neve, sepse s'donin ti prishnin marrëdhëniet me Serbinë. Ndërkaq, ne me lindjen kishim përvojë të hidhur e histori tragjike, që askush...
Frank Shkreli: Ndërroi jetë Lekë Gojçaj, i ''Shtatoreve të Përjetësisë'' Xhelal Zejneli: Eqrem Çabej Gani Mehmetaj: Jemi 95 për qind myslimanë, s'ka ç'na bën Amerika! Fritz Radovani: Ku ishte thertoria! Vrasja horror në Pogradec, sociologia Entela Binjaku: Familjet shqiptare, të vetme përballë çrregullimeve mendore

Haxhi Mehmetaj: Kisha e Vrellës nder kishat me të vjetra në Dardani

Sipas gjetjes të qeramikës  dhe monedhës së bronzit të perandorit Justinian, bazilika i takon Antikitetit të Vonë, shek. IV - VI pas Krishtit. Ndërsa gjetja e monedhës së bronzit të perandorit Romanus III Argyrus (1028 – 1034), në afërsi të bazilikës, dëshmon që kjo bazilikë do të ketë qenë në...
Lutfi Alia: Perikopea e Ungjillit të Shën Matteos shkruar në Gjuhën Shqipe, Shek. XIII – XIV Sabile Keçmezi-Basha: Sa pak oksigjen Lutfi Alia: Kodikët e Shek. XV me emblemat dhe portretin e Gjergj Kastriotit Sinan Gashi: Andon S. Frashëri - I funtmi i Kastriotëve Haxhi Mehmetaj: Kështjella e antikitetit Kekola

Fahri Xharra: Labaratorët e DNA-së italiane zbulojnë origjinën e etruskëve

E kam thënë 1000 herë dhe nuk do lodhem aspak duke e ripërseritur, o ne sgjohemi dhe investojmë për të kaluarën tonë dhe ju pergjigjemi të huajve, (jo vetëm me nacionalizëm romantik, por me prova dhe argumente te shëndosha shkencore) ose të mbyllim gojën dhe të pranojmë konkluzionet e të tjerëve...
Vangjush Saro: Partnerë apo padronë? Liri Pone Bele: Përballë njëra-tjetrës, logjika me ndjenjën prindërorë Xhemal Ahmeti: Padija diskrediton edhe Gjergj Kastriotin Edison Ypi: Gomarllëqe shqiptareske Reshat Nexhipi: Rrallë ka familje në botë, me tre vëllezër, si familja Frashëri

Entela Binjaku: Intervistë me publicistin dhe studiuesin Tomë Mrijaj

Me disa nga veprimtarët shqiptarë të diasporës jam njohur në takimet që ata organizojnë për nder të figurave tona kombëtare. Dy vjet më parë në korrikun e vitit 2018 në qytetin e Lezhës Shoqata e Intelektualëve Mbarëshqiptarë “Trojet e Arbërit”, mbajti një sesion të posaçëm kushtuar figurës së Gjergj Kastrioti Skënderbeut...
Entela Binjaku: Daniela Stoica, një profesioniste për drejtimin e Departamentit të Gjuhëve të Huaja në Universitetin e Korçës Entela Binjaku: Regjizorja shqiptare rrëmben zemrat e artdashësve në Rumani, trumfon me çmimin e madh Gëzuar 84 vjetorin e lindjes, Prof. Kolë Tahiri Elvi Sidheri: Intervistë ekskluzive me gazetaren dhe shkrimtaren Vera Pelaj Entela Binjaku: Ari Rex - E mrekullueshmja botë e yjeve në sytë e fotografit shqiptar

Kastriot Dervishi: Ata që përgatitën litarin për ekzekutimin e Havzi Nelës

Pas daljes nga burgu i parë në vitin 1986, Havzi Nela nuk qëndroi shumë kohë i lirë. Komisioni Qendror i Internimit e Dëbimit, me vendimin nr.16, datë 26.9.1987 e internoi në fshatin Arren të Kukësit. Më 15.1.1987, me propozim të punëtorit operativ Islam Guri, zëvendëskryetarit të degës Ali Turabiu dhe miratim të kryetarit...
Qazim Shehu: Totali Bardhyl Maliqi: Pas ikjes së një miku Zenel Çeliku: Intervistë me Prof. Kristaq Kume, lidhur me ndryshimet kushtetuese Timo Mërkuri: Një hyrje e shkurtër në iso-polifoni Vahit Nasufi: Koronavirusi

Blerim Rrecaj: Mbresa të bardha nga Shëngjini

Nisemi me autobusin e agjencisë turistike që mban emrin e një ngjyre që i përket detit e qiellit dhe jo vetëm. Drejt Shëngjinit për të parën herë. Çdo gjë ecën mirë. Në pikat e kota e të pakuptimta kufitare mes shqiptarëve, me plot vetura e autobusë as që na kontrollon kush. Dalngadalë e mbërrijmë. Gjejmë...
Blerim Rrecaj: Kalim i këndshëm kohe, jo fort larg shtëpisë Neki Lulaj: Darkë Solemne në Florshheim Prend Buzhala: ''Kulla e Oso Kukës'' Simsia: Sokakët e qytetit tim Luan Kalana: Infermieret - engjejt e shpirtrave, shenjtoret e pacienteve

Luan Kalana: Prof.Niko Stillo - Njeriu ''akademi'' i Gjuhës Shqipe

Profesor Niko Stillo është çam që jeton në Gjermani. Ka lindur në një fshat të Prevezës (Greqi). Është larguar në moshën 20 vjeçare nga Greqia dhe ka shkuar në Itali, ku ka kryer studimet për statistikë. Më pas ka jetuar në Gjermani ku ka kryer studimet për Pedagogji dhe Ekonomi. Ka "mbetur" në...
Sylejman Haxhimustafa – Një krijues i panjohur i letrave shqipe Gjon Markokaj: Kurtesh Kurti i Nikajvet - figurë e lartë... emër nderi Pal Neçaj: Fatbardh Doçi, burrë dhe intelektual i Malësisë së Gjakovës Vilhelme Vrana Haxhiraj: Në 100 vjetorin e lindjes së Arshi Pipës Elitë e mohuar Luan Kalana: Aristidh Kola - Heroi shqiptar

Prend Buzhala: Shkoi në përjetësi Bashor Gegë Buzhala

Shkoi në përjetësi Bashor Gegë Buzhala (19 mars 1948-11 korrik 2020). Jo vetëm për familjen e ngushtë e të gjerë, por për lagjen e vëllazërinë Buzhala (Çabiqi, Klinë) ishte lajm i pikëllueshëm ndarja nga jeta. E ka njohur një rreth i gjerë miqsh e qytetarësh jo vetëm nga komuna e Klinës, por edhe më gjerë...
Dekleratë për media e ish-luftëtarve të Batalionit "Atlantiku" Ngacmonte meshkuj të mitur, shkarkohet hoxha shqiptar i një xhamie në Gjermani Gjekë Gjonaj: Rikthehet koronavirusi në Malësi Rrjeti i Mërgimtarëve: Apel drejtuar BE-së Klajd Kapinova: Afrikano amerikani Jamaal Bowman mundi socialistin veteran Rep. Eliot Engel

Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi

Tenisti i mirënjohur i Klubit  “ Belvi”  Rrezart Cungu  nga Ulqini  në qytetin e tij të lindjes  zuri vendin e parë  në Mal të Zi në kampionatin shtetëror i cili përfundoi javën e kaluar  në Ulqin.  Rrerzart Cungu titullin kampion të Malit të Zi në kategorinë e seniorëve  e fitoi pasi   e mundi lehtësisht në finale bartësin...
Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave

1965/Sigurimi: “Martin Camajn e duan amerikanët, ta përbaltim sikur është bashkëpunëtor i Sigurimit” Kastriot Dervishi: Sigurimi as nuk e dinte ku jetonte Martin Camaj Agron Tufa: Mbi thelbin pisanjos e gjëmëzi të ish oficerit të Sigurimit, shokut Xhavit Shala Pislliqe albineske! Agron Tufa: Xhavitët që e zhbëjnë Vetingun e Policisë së shtetit

Jahja Drançolli: 107 vjet më parë nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës” Kastriot Dervishi: Të dënuarit e revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim Kastriot Dervishi: 1973/Dënimi i 16 vjeçares Laura Keçi Sevdail Hyseni: Lypsarët nuk njohin kufij, moshë, gjini dhe përkatësi nacionale! Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora