E marte, 26.01.2021, 05:57 PM (GMT)

Qazim Namani: Kontributi i Shqiptarëve për Shpëtimin e Hebrenjëve gjatë Luftës së Dytë Botërore

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (II)

Frank Shkreli: Presidenti Dr. Ibrahim Rugova - Udhërrëfyesi i Kombit

Botohet vepra madhore “Kush Janë Shqiptarët e Sotëm dhe Gjuha e Tyre” nga rilindasi Llazar Siljani dhe shqipërim nga Elvi Sidheri

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (I)

Lutfi Alia: Poeti arbëror Mikel Marullo Tarkaniota

Qazim Namani: Masakrat në fshatin Prapashticë sipas burimeve historike dhe rrëfimeve nga familjarët e mi

Elvi Sidheri: Gjenerali me origjinë shqiptare nga Shkupi që shpëtoi të krishterët e Stambollit

Entela Binjaku: Në Mekat, mes miqve dhe dashurisë për gjuhën

Frank Shkreli: Përgjithmonë mirënjohje për Kongresistin Eliot Engel

Fatbardha Demi: Dy shekuj gjenocid mbi shqiptarët

Frank Shkreli: Për një parti shqiptare

Xhelal Zejneli: Psikologjia e turmës

Fatbardha Demi: Mrekullia e mbijetesës së një kombi

Sinan Gashi: Dy zonja të nderuara të skenës artistike shqiptare të Kosovës

Ndue Ukaj: Idetë e këqija Ndue Ukaj: Çfarë pushteti kërkon VV-ja? Frank Shkreli: Presidenti Dr. Ibrahim Rugova - Udhërrëfyesi i Kombit Xhelal Zejneli: Gustave Le Bon - Psikologjia e turmës Ndue Ukaj: Ta kujtojmë Ibrahim Rugovën

Dorian Koçi: Shtegtimi i Bajronit në mendimin intelektual shqiptar Saimir Lolja: Ligji grek nuk ka lidhje me arvanitët vendas myslimanë Fazli Maloku: Jehona e krismës së armëve të Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës ishte jehona e lirisë Lutfi Alia: Poeti arbëror Mikel Marullo Tarkaniota Qazim Namani: Masakrat në fshatin Prapashticë sipas burimeve historike dhe rrëfimeve nga familjarët e mi

Arben Çokaj: Një deputete e denjë për Kuvendin e Kosovës

Alma Lama është Dr. e shkencave politike dhe marrëdhënieve ndërkombëtare, një politikane dhe diplomate e provuar për qëndrimet e saj të palëkundura, në interes të më të mirës në Kosovë, për integrimin Europian dhe pro-perëndimor të popullit shqiptar, një politikane moderne, e ditur dhe e arsyeshme...
Edison Ypi: Përqafimi Florim Zeqa: Rrënim i shtetit në emrin e lirisë së shprehjes! Nue Oroshi: Riciklimi politik Enver Bytyçi: Pse Berisha nuk mundi të shkojë në Strasburg për të mbrojtur UÇK-në? Gjokë Dabaj: Diaspora shqiptare dhe fjalëmirat e gjuhës shqipe

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (I) Aleks Kapllaj: Intervistë me sopranon Donika Mataj Vilma Zonja: Intervistë me notaren olimpiste Nikol Merizaj Entela Binjaku: Intervistë me politologun Kristjan Dukaj Entela Binjaku: Intervistë me publicistin dhe studiuesin Tomë Mrijaj

Kristo Çipa: Hymn i gjuhës sime Ibrahim Kabili: Intelektuali i Tiranës që promovon vlerat e saj dhe rrethinave! Neki Lulaj: Hapni dosjet Xhevahir Cirongu: Nata Hasan Hasanramaj: Intervistë me shkrimtarin dhe publicistin Sejdi Berisha

Ndue Dedaj: Tamarë - Kelmend, duke medituar për unazën e Alpeve

Malësia e Madhe nuk ka qenë pagëzuar rastësisht me këtë emër, por për t'u dalluar nga malësitë e tjera shqiptare si gjeografi. Atje gjendet maja e Shqipërisë.Nuk do ta kishim këtë malësi pa zërin e lahutës dhe “Lahutën e Malësisë” së Gjergj Fishtës pa jehonën e lirisë së këtyre kreshtave...
Xhevahir Cirongu: Djali nga Skrapari Rako Paja kërkon të ‘’kapi’’ diellin… Nue Oroshi: Prizreni në një rikthim të vlerave kulturore me manifestimin "Shpata e Fjalës" Nebi Islami: Konferencë e Dëshmive mbi Lashtësinë, Qëndresën dhe Vazhdimësinë Ndue Dedaj: Shënime vjeshte nga Tropoja Prend Buzhala: Tryeza e pasur e Zymit

Anton Berisha: Dëshmi për Imzot Mark Sopin Gëzim Loka: Qanije Hamdi Hyka (Alushi), profili i një mësuesje fisnike dhe artisteje të përkushtuar Dukagjin Hata: Haxhi John Dauti, një misionar i çështjes gjithëshqiptare në SHBA Ibrahim Kabili: Zenel Bastari - Bejtexhiu që nderoi Bastarin dhe Bendën me vargjet e penës së tij Ibrahim Kabili: Mësuesi dhe drejtori që dha shumë për arsimin dhe vlerësohet për meritat e tij!

Ramush Haradinaj: Arbën Xhaferi mbetet udhërrëfyes i brezave!

Arbën Xhaferi u lind 73 vite më parë.Gjithë jetën ia dedikoi të drejtave të ligjshme të popullit tonë.Veprimtar, atdhetar dhe politikan, që dëshmoi se identiteti ynë, e drejta jonë, janë para çdo interesi tjetër.Ai mbetet udhërrëfyes i brezave!...
Nebil Çika: Çnderimi i Skraparit! Vjosa Osmani, më parë: Kurrë nuk vij në Vetëvendosje Frashër Demaj: Biznesmenët shqiptarë nga diaspora duhet të investojnë në Kosovë Abuzojnë me foton e tij, reagon shkrimtari i njohur, Kristaq Turtulli Isa Mustafa: Vranë Enver Malokun, por jo veprën e tij të madhe

Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann

Me rastin e hapjes së Javëve të Kulturës Shqiptare në Austri 2020, Klubi i Shahut “Arbëria” nga Vjena, organizoi një turne simultan në shah, me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann.Klubi i Shahut “Arbëria” tashmë e disa vite qysh nga dalja në skenë në vitin 2012, si një grupim i vullnetarëve...
Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë

Romeo Gurakuqi: Ish-Presidenti (Bujar Nishani), gënjeshtar djallëzor Agron Tufa: Mbi triumfin e kompleksit edipal të pushtetit të rilindjes Agron Tufa: Ish Spiuni i Sigurimit Albert Dervishi në krye të policisë së shtetit Agron Tufa: Spiuni i mirë Nasho Jorgaqi Agron Tufa: Kakademikët - ''Në anën e duhur të historisë''

1946/Aranit Çela: Kosova e vendosi vetë fatin e saj

Nga Kastriot DervishiNë vitin 1944 revista e jezuitëve “Leka” botoi një studim në lidhje me të drejtat e Shqipërisë etnike. Ky ishte një punim historik, i cili mendohej të ishte gatshëm për çdo rast nëse shteti shqiptar do paraqitej në konferencën e paqes. Në procesin tërësisht të montuar ...
Jahja Drançolli: Beteja e Lepantit Tradhëtoi partinë, nëna e mallkon: Helm t’u bëftë qumështi që të kam dhënë Jahja Drançolli: 107 vjet më parë nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës” Kastriot Dervishi: Të dënuarit e revoltës së Spaçit që vuajtën 600 vjet burgim Kastriot Dervishi: 1973/Dënimi i 16 vjeçares Laura Keçi


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora