E diele, 16.01.2022, 07:04 PM (GMT)

Elvi Sidheri: Thadeus Benediktoviç Bulgarin, letrari i shquar kundërthënës ruso-polak, me origjinë të largët shqiptare

Qazim Namani: Kisha e familjes Boletini nuk është serbe

Gjekë Gjonaj: 110 vjetori i vrasjes së At Andrea Gjekaj nga turqit

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e vuri veten në shërbim të së mirës dhe shpëtimit të kombit arbëror

Xhelal Zejneli: Sali Berisha - Shkëlqimi dhe Rënia

Qazim Namani: Historia e qytetit të Prishtinës dhe kultura materiale

Adil Fetahu: Fishta ishte dhe mbeti i paarritshëm në letërsinë shqipe

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe përmbysja e sistemit të vlerave

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe albanologu kroat Milan Šufflay

Entela Binjaku: Arumunët që kam takuar, një udhëtim kulturor tek bashkëkohësit e mi

Lutfi Alia: Papa Klementi XI (Gjon Françesk Albani)

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Fritz Radovani: E kush beson se ike?!

Frank Shkreli: Pushofsh në paqe Bob Dole - Miku ynë i shtrenjtë

Qazim Namani: Gjurmë të mbishkrimeve në gurë në territorin e Dardanisë Qëndrore

Blerim Latifi: As në tokë, as në qiell

Në vitin 1991, kur plumbat e parë të luftërave ndëretnike në Jugosllavi tanimë ishin shkrepur, në Hagë ishte organizuar një konferencë ndërkombëtare për të shpëtuar Jugosllavinë nga dezintegrimi i përgjakshëm. Konferenca dështoi, sepse obstruksionet e Millosheviqit u trajtuan gabimisht nga...
Elvi Sidheri: Thadeus Benediktoviç Bulgarin, letrari i shquar kundërthënës ruso-polak, me origjinë të largët shqiptare Frank Shkreli: Dr. Ibrahim Rugova - Ky burrë i madh i Shqiptarisë Blerim Latifi: Ditëlindja e Intelektualit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti e vuri veten në shërbim të së mirës dhe shpëtimit të kombit arbëror Xhelal Zejneli: Sali Berisha - Shkëlqimi dhe Rënia

Qazim Namani: Kisha e familjes Boletini nuk është serbe

Kur bëjmë fjalë për kishën e familjes së Boletinëve në fshatin Boletin, na ofrohen burime të ndryshme shkencore. Të dhënat e trashëguara te popullata autoktone shqiptare flasin për një kishë të vogël, që njihet si kishë shqiptare, por që sipas literaturës së vonshme serbe, atë kishë kinse e...
Qazim Namani: Historia e qytetit të Prishtinës dhe kultura materiale Qazim Namani: Serbizimi i familjes Gjaka në fshatin Shillovë të Gjilanit Gjekë Gjonaj: Në 72-vjetorin e pushkatimit të Dedë Nikë Nikollaj Qazim Namani: Raportet e Mustafa Pashë Bushatliut me Rusinë sipas historiografisë serbe Lutfi Alia: Papa Klementi XI (Gjon Françesk Albani)

Presidenti Nishani: Kukulla e Edi Ramës çuditi gjithë shqiptarët

Kukulla e Edi Ramës në selinë e Partisë Demokratike, çuditi gjithë shqiptarët dje nga dera e prokurorisë duke deklaruar se ai nuk e dinte dhe nuk mund ta dinte se cilët ishin gangsterrët që dilnin nga zyra e tij me maska në fytyrë e godisnin me shkopa bejsbolli mbi kokat...
Avokati i tepër-ditur Spartacus: Prisni që të shihni komedinë me emrin Berisha Fahri Xharra: Pashko Vasa për pellazgët Aurel Dasareti: Berisha ka zhveshur lakuriq pengun e diktatorit mafioz të Shqipërisë Sali Berisha: 31 vjetori i demonstrates antikomuniste te Shkodres! Jusuf Buxhovi: Kosova mbron sovranitetin shtetëror

Aleks Kapllaj: Intervistë me "muzën" e poetit, Arilda Lleshi

Ne i kemi marrë një intervistë "Muzës" së gjuhëtarit, shkrimtarit, poetit dhe sidomos prozatorit lirik, Martin Camaj, (ky i fundit i interpretuar nga Gjergj Jozef Kola), modeles dhe studentes Arilda Lleshi, një "Muzë" e andrrave të studentëve...
Aleks Kapllaj: Intervistë me shkrimtarin Gjergj Jozef Kola, fitues i çmimit At Gjergj Fishta, me romanin "Marije Tuçi" Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III)

Nuhi Veselaj: Vjershërime nga rrugëtim vitesh (4) Namik Selmani: Një gërshet shkronjor për ditën e bukur të lindjes Kozeta Zylo: Luigj Çekaj si Shenjt i Poezisë Edison Ypi: Vrasin dhe Vriten Shefqet Dibrani: Imazhi, ujvarë që nuk shteron kurrë

Pëllumb Gorica: Mrekulli që shijon syri, fryma, shpirti...

Kur udhëton, mënyra më e mirë për t'u shkëputur nga rutina e përditshme është të ikësh larg në kërkim të panjohurës, për të "pushtuar" në mëndje dhe "hipotekuar" bukurinë fotografike të natyrës. Emocionet të vijnë nga të gjitha anët, nga flladi i mëngjesit dhe freskia e muzgut, nga...
Armela Hysi: Ambasada e Athinës vijon me “Nëntori shqiptar” për bashkatdhetarët në tokën helene Marjan N. Sopi: ''Qerdhe e Bëmirësisë'' - Shtëpia e z. Sali Avdullahu në Viti Luan Asllan Dibrani: Maldivet e 1197 ishujve Pëllumb Gorica: E shenjta Voskopojë Agron Xhagolli: Veprimtari në vazhdimësi

Gjekë Gjonaj: 110 vjetori i vrasjes së At Andrea Gjekaj nga turqit

Shumë klerikë shqiptarë  të krishterë   e myslimanë  u persekutuan, u torturuan, u pushkatuan  e vdiqën , ndonëse të pafajshëm,   nëpër burgje në periudha të ndryshme historike. Ata nuk   e patën hirin e Zotit , që mbas kalvarit shumëvjeçar t’u shpëtojnë plumbave të pushtuesve të huaj...
Lekë Mrijaj: Përjetësohet busti i të përndritshmit, mons. dr. Zef Oroshit Klajd Kapinova: Studenti me Medalje të Artë, që njihte 8 gjuhë të huaja, ishte politikani dhe nacionalisti Qazim Mulleti (1893–1956) Selman Etemi: Dijetari dhe plaku i urtë Muzli Isuf Sahiti Gjekë Gjonaj: Dy humanistë nga Malësia Tomë Mrijaj: Trashigimia shpirtërore e Mons. dr. Zef Oroshit

Kastriot Dervishi: Dedë Kasneci

Dedë Kasneci (foto e hetuesisë) është njëri nga pesë të arrestuarit e parë më 13 janar 1990 për demonstratën kundër bustit të Stalinit në Shkodër. Në atë kohë, tubimi fillimisht ishte planifikuar në ditën e republikës komuniste, 11 janar 1990, por më pas u zhvillua më i plotë më 14 janar...
Kastriot Dervishi: Sigurimi i udhëheqjes Gazmir Spahija: Unë 'mercenari' i përjetshëm i demokratëve! Kastriot Dervishi: Republika komuniste Kastriot Dervishi: Varreza e vjetër e Elbasanit Kastriot Dervishi: Zbulimi Politik i Sigurimit

Zeqir Lushaj: Çka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

E pra, te dashur lexues, sot (per Europen neser) dita e 6 Janarit eshte plot dita e 80-vjetorit te lindjes se mikut te revistes ZemraShqiptare, (e i te gjithe atyre qe kane vertete zemer shqiptare), publicistit, historianit, piktorit, multikulturologut shkodran Fritz Radovani. Biri i Shirokes historike, nipi i te madhit Luigj Gurakuqi, intelektuali ...
Nuhi Ismajli: Kriteri fetar, kriza e identitetit dhe heshtja e “të urtëve” Nuhi Ismajli: Një vëllazërim historik i pamundur Nuhi Ismajli: Neo-osmanizmi, alternativë edukuese për fëmijët tanë? Zeqir Lushaj: Një fletë e rrëzuar! Zeqir Lushaj: Njeriu… dhe Njerëzorja

Kadri Tarelli: Festë sportive me vlera atdhetarie e miqësie

Pak dit pas festivalit artistik “Luajmë dhe vallëzojmë, QKF e Durrësit, nisi, më: 22. 09. 2021, po në qytetin tonë, Kampionatin mbarëkombëtar të Futbollit. Pjesëmarrës përveç ekipit të të rinjve të Teutës ishin edhe skuadrat e futbollit nga Peja, Tetova dhe Bujanovci nga Serbia.Pas një shkëputjeje për shkak të pandemisë...
Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive! Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi

14 janar ‘90/ Demostrata e Shkodrës që i parapriu rënies së regjimit komunist

Data e 14 janarit të vitit 1990 në Shkodër shënon demonstratën e parë antikomuniste në Shqipëri dhe që u desh një vit për të rrëzuar regjimin komunist, i fundit regjim dikatorial në Evropën Lindore.Qytetarët e Shkodrës u ngritën në mënyrë spontane në protestë kundër regjimit komunist. Atë ditë historike...
Dasho Aliko i bën thirrje Bashës: Nuk e keni shumicën, hap krah! Edi Rama: Lëreni PD-në, ejani të rikthejmë Monizmin! Agim Gashi - Thrret Prishtina Tiranë moj motër Vandalizohet varri me mbishkrim shqip në Guci Jusuf Buxhovi: Rekrutimi i dhunshëm, Masakra e Tivarit dhe përgjegjësia e partizanëve shqiptarë


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora