Wednesday, 23.01.2019, 04:23 PM (GMT)

Shyqyri Fejzo: Kadri Kadi do të rrojë gjatë në kujtesën e vendit e njerëzve

Elvi Sidheri: Presidenti i ri (pjesërisht) arbëresh i Brazilit

Orhan Rexhepi: Mbretëria e Dardanisë 3500 vjet të plota

Joe DioGuardi: Gjergj Kastrioti Skënderbeu - Shok me të mëdhenjtë e më të mëdhenjëve

Fazli Maloku: Gëzim e Lot Bashkë

Elvi Sidheri: Pikëtakime të vyera shqiptaro-bullgare të fillimit të shekullit XX

Pëllumb Gorica: Një mjellmë në Korab

Elvi Sidheri: Luftëtarët shqiptarë në skajet e Rusisë mesjetare

Elvi Sidheri: Shqiptarët ortodoksë të Ohrit dhe ati i letërsisë moderne maqedonase, me rrënjë shqiptare

Entela Binjaku: Kjo dhimbje që la pas babai...

Kalosh Çeliku: 'Marrëveshja e Prespës' hap politik historik

Pakrëndësi ka, kryeministri Zoran Zaev (“shpëtimtari” i shqiptarëve), a e shiti IRJ të Maqedonisë, identitetin maqedonas. I bleu, apo i kërcnoi deputetët e VMRO-DPMNE dhe deputët e Partive Politike Shqiptare. I amnestoi si “terroristë”. E rëndësishmja, është, se...
Fritz Radovani: Shkodra e demokracia Elvi Sidheri: Presidenti i ri (pjesërisht) arbëresh i Brazilit Ilir Çumani: Piskama ulëritëse e një nëne... Fritz Radovani: Si i mbeti n'fyt koci i Skënderbeut Fazli Maloku: Liridashësit - Çlirimtarët, Urdhërohen për në Gjykatën Speciale të Hagës

Vebi Xhemaili: Fillimi i demonstratave në Tetovë dhe grisja e flamurit kombëtar

Pas Plenumit të katërt edhe në republikën “Popullore” të Maqedonisë gjatë muajit nëntor të vitit 1968 Kuvendi Republikan i Maqedonisë formalisht kishte lejuar përdorimin e “lirë ” të flamujve të kombësive, ku hynin edhe shqiptarët. Meqë flamuri nuk u ngrit dhe nuk u përdor askund gjatë festës së 29 Nëntorit...
Orhan Rexhepi: Mbretëria e Dardanisë 3500 vjet të plota Joe DioGuardi: Gjergj Kastrioti Skënderbeu - Shok me të mëdhenjtë e më të mëdhenjëve Fazli Maloku: Gëzim e Lot Bashkë Avzi Mustafa: Rreth mbiemrit dhe vdekjes së Josif Bagerit Lutfi Alia: Flamuri i dinastisë Kastrioti

Eshref Ymeri: Beogradi dhe Moska, mosmirënjohja dhe vetëngushëllimi Skënder Kapiti: Patriotizmi real-Antiteza kundër tradhëtisë, krimit dhe korrupsionit Frank Shkreli: Po shtohet rezistenca botërore ndaj udhëheqësve autokratë Fahri Xharra: Carusi dhe Carini – imperatorët ilir të Romës Lush Susaj: Skënder Perpepaj, shembulli i suksesit, njerëzillekut dhe shqiptarizmës

Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Ai quhet Xhevat Ilazi dhe jeton në qytetin Noordwijk të Hollandës që prej vitit 1993. Në fillimet e tij ka studiuar për teknik laborant në fushën e mikrobiologjisë, një sektor i ndryshëm nga gastronomia por pasioni për gatimin qëndronte prej kohësh fshehur tek ai.  Gjatë kësaj...
Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu Sopi & Laçi: Intervistë me z. Demush Mehmeti

Blerim Rrecaj: Vetvetja dërgon letër Gëzim Llojdia: Akademi Përkujtimore në Vlorë për figurën e Ismail Qemalit Illo Foto: Një roman, që sfidon kohërat Atdhe Geci: Flatrat e poezisë Kadri Tarelli: Hamit Gurguri - As Alia, as Ilia

Bashkim Saliasi: Viron Kona - Kur vjen Sokoli

Data shënon  01.01.2019. Sot duke u ngrohur pas zjarrit më erdhi në mendje gjithë veprimtaria që u zhvillua më 26.12.2018, në një lokal të zgjedhur pranë sheshit “Avni Rustemi”, ku u zhvillua veprimtaria përuruese e librit “Kur vjen Sokoli”, të shkruar nga Viron Kona...
Lekë Mrijaj: Në Gjakovë u mbajt sesioni shkencor me rastin e 550 vjetorit të kalimit në amshim të Gjergj Kastriotit Kadri Tarelli: Durrësi mirëpriti 'Tingujt e Adriatikut' Hazir Mehmeti: Nga kuvendi Zgjedhor i Shoqatës së Mësuesve 'Naim Frashëri' në Austri Petrit Aliaj: Kujtime që mbeten nga 'Alba' Neki Lulaj: Në Wiesbaden u festua Dita e Flamurit

Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj Gjekë Gjonaj: Ushqimet tradicionale të Trieshit Xhemaledin Salihu: Dëbimi i myslimanëve të Serbisë, sipas autorit Safet Banxhoviç Ilmi Veliu: Nëna e Skënderbeut ishte e shqiptare e pastër nga Pollogu i Iliridës Ajshe Leka: Cilat janë ushqimet më të mira për stinën e vjeshtës?

Hysen Kobellari: Shaban Demiraj - Akademiku ynë i përhershëm Ilmi Musliu: E shuan zërin që kundërshtonte robërinë Nijazi Ramadani: Idriz Seferi, strategu i pavarësisë shqiptare Bashkim Saliasi: Hajri Kapllani, model i mësuesit Xhavit Kryeziu: Bejtullah Mujaj - një jetë kushtuar arsimit

Konkurs Poetik për Dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani Shoqata Kulturore Dardania: Orë Letrare Hilmi Gashi: President Meta - jemi në mbështetjen tuaj Ibrahim Hajdarmataj: 75-vjetori i Konferencës së Bujanit Murat Gecaj: Gëzuar 2019!

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner...
Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore Gëzim LLojdia: Në Finlandë me këpucë të grisura


Newsletter