• Frrok Vukaj: Drejtuesi i jep tonin shkollës

  Në vitet e tranzicionit kanë ndikuar negativisht ndërhyrjet e politikes me gjykime jo objektive në emërime, shkarkime, transferime e vlerësime të punës. Qysh këtu nis goditja më e rëndë për arsimin. Një drejtues i paaftë e i pamerituar për detyrën, qysh pa ardhur në shkollë, krijon alergji e shije ...
 • Lutfi Alia: Nënë Tereza, misionare e dashurisë

  Nënë Tereza, e udhehequr nga thirrja e Krishtit mbi kryq: “Kam etje”, vendosi te largohet nga Kongregacioni i motrave te Loreto-s dhe t’i dedikohet bamiresise, dashurise, mbeshtetjes, ndih-mes materiale e ...
 • Fahri Xharra: Serbia e Madhe dhe shqiptarët

  ”Shqiptarët dhe historia e tyre , a ishim  të  padëshiruar ? ”Shqiptarët dhe historia e tyre janë ende objekt i dhimbshem i manipulimeve. Kështu çdo popull për rreth tyre tenton të përvehtësojë një pjesë të historisë në mënyrën e një recepti, të një kuzhine, të së cilës i shtohen mëlmesa në mënyrë që...
 • Gjekë Gjonaj: Mhill Gjuraj në shpirt ka shqiptarizmin

  Miku  dhe bashkëkombasi im  Tomë Ndue Jaku, atdhetar i dalluar shqiptaro-amerikan  ( që  jeton prej disa dekadash në Nju-Jork)  nëpërmjet postës elektronike  pak ditë më parë më njoftoi se  më ka dërguar disa faqe gazetash  në gjuhën shqipe  që botohen në  Amerikë, në të cilat pasqyrohet ...
 • Baki Ymeri: Vargje për freskimin e shpirtit

  Shoqata e Krijuesve Shqiptarë në Zvicër kultivon, afirmon dhe stimulon vlerat letrare dhe artistike të bashkatdhetarëve tanë në zemër të Europës. Një nga krijuesit më të zellshëm të kësaj shoqate është edhe poeti dhe publicisti Dedë Preqi. “Unë e kam në zemër këtë poet, edhe pse nuk kam...
 • Enver Sulaj: Sesion shkencor mbi ripushtimin jugosllav

  Organizuar nga Shoqata e Intelektualëve Mbarëshqiptarë "Trojet e Arbrit", të shtunën, më 9 gusht 2014, në hotel "Europa" në Gjakovë u mbajt sesioni XII shkencor "Ripushtimi jugosllav i Kosovës dhe i trojeve tjera etnike prej ...
 • Elona Doda: Flet gazetarja dhe poetja Oralda Lahe

  Oralda Lahe është gazetare në Radio Tirana pranë Departamentit Social-Kulturor. Është e pranishme në shtypin e shkruar dhe median online  me anë të shkrimeve sociale dhe kulturore. Ndërsa nuk mungojnë dhe krijimet...
 • John Kerry: Kërcënimi nga ISIS kërkon koalicion global

  Përveç prerjes së kokave, kryqëzimeve dhe akteve të tjera të ligësisë së paparë, të cilat kanë vrarë mijëra të pafajshëm në Siri, Irak dhe Liban, përfshi myslimanët sunitë besimin e të cilëve pretendon se e përfaqëson, ISIS-i (të cilin qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës...
 • Sportistët e skuadrës Gjermane, ‘’meteorët’’ e futbollit

  Një eveniment kaq i rëndësishëm siç ishte kampionati i 20-të i futbollit që u zhvillua në Brazilin e bukur të Sambas. Me atë futbollin e tij vrituoz që uli siparin duke shpallur fituesin e tij skuadrën Gjermane. Skuadra gjermane bëri lojra të bukura ku luajti në fushën e gjelbërtë. Si rezultat i këtyre ...